2017

PRIZES AWARDED BY THE INTERNATIONAL FEATURE FILM JURY

BEST FEATURE FILM

“(M)uchenik” Kirill Serebrennikov (Russia. 2016)

 SPECIAL MENTION

Nunca vas a estar sólo” Alex Anwandter (Chile. 2016)

BEST DIRECTOR

Adrián Silvestre “Los objetos amorosos” (Spain. 2016)

BEST SCREENPLAY

Kirill Serebrennikov “(M)uchenik” (Russia. 2016)

PRIZES AWARDED BY THE INTERNATIONAL FEATURE DOCUMENTARY FILM JURY

BEST DOCUMENTARY FEATURE FILM

“Mów mi Marianna” Karolina Bielawska (Poland. 2015)

SPECIAL MENTION

“Oriented” Jake Witzenfeld (Israel – UK. 2016)

OTHER AWARDS

AUDIENCE AWARD TO THE BEST SHORT FILM

“Oh-be-joyful” Susan Jacobson (UK. 2015)

LESBIANISM AND GENDER AWARD – EX AEQUO

“Arreta” María Zafra, Raquel Marques (Spain. 2016)

“Moms on Fire” Joanna Rytel (Sweden. 2016)

DIVERSITY AND HUMAN RIGHTS AWARD

“Ustav Republike Hrvatske” Rajko Grlic (Croatia – Czech Rep. – Rep. of Macedonia – Slovenia. 2016)

OUTSTANDING MAIN PERFORMANCE ON A FEATURE FILM AWARD

Laura Rojas Godoy “Los objetos amorosos” (Spain. 2016)

SPECIAL MENTION

Full cast of “Ceux qui font la révolutions á moitié n’ont fait que se creuser un tombeau”  (Canada. 2016)

OUTSTANDING SECONDARY PERFORMANCE ON A FEATURE FILM AWARD

Ksenija Marinkovich “Ustav Republike Hrvatske” (Croatia – Czech Rep. – Rep. of Macedonia – Slovenia. 2016)

BEST EXPERIMENTAL FEATURE FILM AWARD

“Disco Limbo” Fredo Landaveri & Mario Toledo (Argentina 2016)

BEST EXPERIMENTAL SHORT FILM AWARD

“Two snakes” Kristian Lee (Canada – China. 2016)

YOUTH AWARD TO THE BEST SHORT FILM

“Take your partners” Siri Rodnes (UK. 2015)

SPECIAL MENTION

“Grávido” Alejandro Durán (Spain. 2017)

“Ama” (Émelie Almaida, Liang Huang, Mansoureh Kamari, Juliette Peuportier, Tony Unser) Corto

2016

PRIZES AWARDED BY THE INTERNATIONAL JURY

BEST FEATURE FILM

“Te Prometo Anarquía” Julio Hernández Cordón (México – Germany. 2015)

 SPECIAL MENTION

“De L’Ombre il y a” Nathan Nicholovitch (France. 2015)

BEST DOCUMENTARY FEATURE FILM

“Irrawady Mon Amour” Nicola Grignani, Valeria Testagrossa y Andrea Zambelli (Italy. 2015)

BEST DIRECTION ON A FEATURE FILM

Julio Hernández Cordón “Te Prometo Anarquía” (México – Germany. 2015)

BEST SCREENPLAY

Laura Bispuri y Francesca Manieri “Vergine Giurata” (Italy – Switzerland – Germany – Albania – Kosovo. 2015)

OTHER AWARDS

AUDIENCE AWARD TO THE BEST SHORT FILM

“Vainilla” Juan Beiro (Spain. 2015)

LESBIANISM AND GENDER AWARD

“Sangailés Vasara” Alenté Kaväité (Lithuania – France – The Netherlands. 2015)

DIVERSITY AND HUMAN RIGHTS AWARD

“Club Amazonas” Roberto Fiesco (México. 2016)

 MENCIÓN ESPECIAL

“Pink Boy” Eric Rockey (USA. 2015)

OUTSTANDING MAIN PERFORMANCE ON A FEATURE FILM AWARD

Tuba Jugell “Pojkarna” (Sweden. 2015)

SPECIAL MENTION

Alba Rohrwacher “Vergine Giurata” (Italy – Switzerland – Germany – Albania – Kosovo. 2015)

OUTSTANDING SECONDARY PERFORMANCE ON A FEATURE FILM AWARD

Claudia Cantero “La Visita” (Chile. 2014)

BEST EXPERIMENTAL FEATURE FILM AWARD

“Je Suis AnneMarie Schwarzenbach” Véronique Aubouy (France. 2014)

BEST EXPERIMENTAL SHORT FILM AWARD

“Ama” (Émelie Almaida, Liang Huang, Mansoureh Kamari, Juliette Peuportier, Tony Unser) (France. 2015)

YOUTH AWARD TO THE BEST SHORT FILM

“Pink Boy” Eric Rockey (USA. 2015)

SPECIAL MENTION

“Vainilla” Juan Beiro (Spain. 2015)

2015

PRIZES AWARDED BY THE INTERNATIONAL JURY

BEST FEATURE FICTION FILM

“Nånting måste gå sönder”. Ester Martin Bergsmark (Sweden. 2014)

BEST FEATURE DOCUMENTARY FILM

“África 815”. Pilar Monsell (Spain 2014)

SPECIAL MENTION

“Deti 404”. Pavel Loparev y Askold Kurov (Russia. 2014)

OTHER AWARDS

AUDIENCE AWARD TO THE BEST SHORT FILM

“Die Schwulenheiler”. Christian Deker y Oda Lambercht (Germany. 2014)

LESBIANISM AND GENDER AWARD

“Ang Huling Cha-Cha ni Anita”. Sigrid Andrea Bernando (Philipines. 2013)

SPECIAL MENTION

“Fuoristrada”. Elisa Amorouso (Italy. 2013)

DIVERSITY AND HUMAN RIGHTS AWARD

“Deti 404”. Pavel Loparev y Askold Kurov (Russia. 2014)

OUTSTANDING MAIN PERFORMANCE ON A FEATURE FILM AWARD

Saga Becker. “Nånting måste gå sönder” (Sweden. 2014)

OUTSTANDING SECONDARY PERFORMANCE ON A FEATURE FILM AWARD

Ko Zandvliet. “Jongens” (The Netherlands. 2014)

BEST EXPERIMENTAL FEATURE FILM AWARD

“One Deep Breath”. Antony Hickling (France. 2014)

BEST EXPERIMENTAL SHORT FILM AWARD

“Il Segreto del Serpente”. Geof Jaffe (Belgium. 2014)

SPECIAL MENTIONS

“Metube: August sings Carmen Habanera. Daniel Moshel (Austria. 2013)

“Kuani”. Ntare Guma Mbaho Mwine (Uganda/USA. 2014)

YOUTH AWARD TO THE BEST SHORT FILM

“Jeztz Jeztz Jeztz”. Christin Freitag (Germany. 2013)

HEGOAK ASSOCIATION AWARD

“Pepper”. Marc Cleary, Craig Robert Young (USA. 2013)

BEST FEATURE FILM SCREENPLAY

“Ang Huling Cha-Cha ni Anita”. Sigrid Andrea Bernando (Philipines. 2013)

SPECIAL MENTION

“Der Kreis”. Stefan Haupt (Suitzerland. 2014)

2014

PRIZES AWARDED BY THE INTERNATIONAL FEATURE FILM JURY

BEST FEATURE FICTION FILM

“Matterhorn” Diederick Ebbinger (The Netherlands. 2013)

BEST DOCUMENTARY FEATURE FILM

“E agora? Lembra-me” Claudia Priscilla, Kiko Goifman (Portugal. 2013)

PRIZES AWARDED BY THE INTERNATIONAL FEATURE DOCUMENTARY FILM JURY

AUDIENCE AWARD TO THE BEST SHORT FILM

“El Pastel” Estela Osorio (Basque Country – Spain. 2013)

LESBIANISM AND GENDER AWARD – EX AQUO

“Bambi” Sébastien Lifshit (France. 2013)

“Who’s Afraid of Vagina Wolf” Anna Margarita Albelo (USA – France. 2013)

DIVERSIY AND HUMAN RIGHTS AWARD

“Valentine Road” Martha Cunningham (USA.2013)

SPECIAL MENTION

“Born This Way” Shaun Kadlec y Deb Tullman (USA – Camerún. 2013)

BEST EXPERIMENTAL FILM

“Wildblood” Jonesy (USA. 2014)

BEST FEATURE FILM SCREENPLAY – EX AEQUO

Diederick Ebbinger “Matterhorn” (The Netherlands. 2013)
Xavier Dolan “Tom à la ferme” (Canada-France.2013)

OUTSTANDING FEMALE PERFORMANCE ON A FEATURE FILM

Leea Klemola. “Kerron sinulle kaiken” (Finland – Sweden. 2013)

OUTSTANDING MALE PERFORMANCE ON A FEATURE FILM

Ton Kas “Matterhorn” (The Netherlands. 2013)

YOUTH AWARD TO THE BEST SHORT FILM

“Extrasystole” Alice Douard (France. 2013)